Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Muzeum Północnego Szczecina. Szkło i wiele więcej

Data publikacji: 15 kwietnia 2024 r. 19:56
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024 r. 21:39
Muzeum Północnego Szczecina. Szkło i wiele więcej
Maszyna marki „Olympia” jest darem dla Muzeum. Fot. archiwum Muzeum Północnego Szczecina  

Trwa pozytywna moda na zachowywanie pamięci po mieście, które powoli zanika. Miejsca, które jeszcze niedawno tętniły życiem, dziś są jedynie reliktem przeszłości. Najlepiej widać to na przykładzie pozamykanych zakładów pracy…

Jest tak również w północnych dzielnicach Szczecina, gdzie od XIX wieku powstawały wielkie zakłady przemysłowe, jak huta, stocznie czy zakłady produkcji cementu i papieru. Ich lokacja miała oczywiście ścisły związek z dostępem do Odry, która pełniła rolę taniej drogi transportowej.

Na skutek II wojny światowej tamtejsze zakłady pracy mocno ucierpiały, ale nie na tyle, aby po przywróceniu im sprawności nie podjąć na powrót produkcji. Oprócz zniszczeń wojennych kolejnym zagrożeniem była Armia Czerwona, w której utworzono specjalne grupy „trofiejne" powołane do rozkradania wszystkiego, co tylko było możliwe.

Historia Skolwina, Stołczyna czy Gocławia zmieniła się wraz z transformacją systemową. Zakłady pracy opustoszały, a kto mógł, ten wyjechał w poszukiwaniu pracy.

Dziś ten rejon miasta nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Są jednak ludzie, którzy pracują nad jego

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 62% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 15-04-2024

 

Krzysztof Żurawski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Winnica Gocław
2024-04-15 21:47:41
Dzięki urzędnikom możemy ogladac w całej okazałości jak wygladała północ przed wojną. Mamy zabytkowe elewacje,chodniki,torowiska wszystko jak przed 45' rokiem. Bogu dzięki ominął nas kicz i tandeta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA