sobota, 22 lipca 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Medalowa drużyna

Medalowa drużyna

Medalowa drużyna
Data publikacji: 2017-06-29 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-29 14:47
Wywietleń: 199

Na Poligonie Drawskim odbyły się II Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Mundurowych. Spośród trzynastu drużyn z całej Polski bezkonkurencyjna okazała się grupa kadetów z ZSP w Kaliszu Pomorskim w składzie: Jakub Jóźwiakowski, Damian Jackowiak, Paulina Kucharska, Piotr Woźniak, Konrad Preis. W generalnej klasyfikacji wyprzedzili oni zespół z liceów w Złocieńcu i Tomaszowie Mazowieckim.

- To wspaniała niespodzianka i jednocześnie zasłużony sukces. Dzięki opracowanym i wdrożonym innowacyjnym programom na zajęciach wychowania fizycznego możliwe jest dodatkowe szkolenie uczniów w zakresie obronności, co jak widać daje rezultaty - komentował dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

Organizatorzy mistrzostw (ZSP im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 2011R w Kaliszu Pomorskim i CSWL Drawsko Pomorskie) przygotowali dla młodych adeptów wojska szereg ciekawych konkurencji sportowo-obronnych, takich jak: „Pętla taktyczna” (zwyciężyła grupa ze Złocieńca), wiedza o bezpieczeństwie (zwyciężyła drużyna z Kalisza Pomorskiego), test sprawności fizycznej (zwyciężyła młodzież z Kalisza Pomorskiego) i konkurencje strzeleckie (zwyciężył zespół z Włocławka). Podczas zawodów wyłoniono również najcelniej strzelających uczniów z karabinka kbk AK, przyznając im indywidualne nagrody. I miejsce zajął Dawid Turkan z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tomaszowie Mazowieckim, tuż za nim uplasował się Radosław Porański z Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku, trzecie miejsce zajął Dawid Gerlipp z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu.

Wszyscy podkreślali wyjątkową atmosferę zawodów.

- Nasz udział w nich traktowaliśmy jako zabawę i ciekawe doświadczenie. Poznaliśmy wielu nowych ludzi, sprawdziliśmy siebie - mówili uczestnicy z Katowic.

Młodzież z Głogowa z uśmiechem przyjęła ostateczne wyniki klasyfikacji. - Jesteśmy drużyną, przyjechaliśmy tu z ciekawości, by przeżyć fajną przygodę i udało się - mówili.

Warto dodać, że uczniowie oraz opiekunowie byli zakwaterowani w internacie w Konotopie, należącym do CSWL Drawsko. To sprzyjało nawiązaniu przyjaźni i wymianie doświadczeń.

Wielu młodych ludzi swoją przyszłość wiąże ze służbami mundurowymi. Niektórzy w ten sposób potwierdzają tradycję rodzinną, inni wierzą, że to dobra perspektywa zawodowa.

- Za kilka lat chciałbym studiować na uczelni wojskowej we Wrocławiu albo w Gdyni na Akademii Marynarki Wojennej - mówił o swoich marzeniach Damian Jackowiak, licealista z Kalisza Pomorskiego.

Podczas uroczystości wręczenia zwycięzcom pucharów, na poligonie drawskim pojawili się wyjątkowi goście: ppłk Andrzej Niegmański, zastępca komendanta poligonu płk. Marka Gmurskiego, płk Andrzej Michałek - szef Oddziału Bazy Szkoleniowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk dypl. Artur Pikoń - dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu, ppłk Artur Prabucki - komendant 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim, a także władze powiatowe i gminne: starosta drawski Stanisław Kuczyński, burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak i jego zastępca Tomasz Kołtun. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali dyrektor Maciej Rydzewski i wicedyrektor Katarzyna Witek. Na uroczystości była także obecna Beata Miszewska-Kozłowska, dyrektor liceum w Złocieńcu oraz radni z Drawska Pomorskiego i Stargardu.

Nad sprawną organizacją mistrzostw czuwali: koordynator merytoryczny mjr Andrzej Kowalewski, koordynator poszczególnych konkurencji p. Tomasz Majewski oraz koordynatorzy biura prasowego Aleksandra Radecka i Marcin Czerwiński. Patronatem medialnym zawody objęli TVP3 Szczecin, Radio Koszalin, "Głos Koszaliński" i "Polska Zbrojna". Należy dodać, że  zawody były współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Drawsku.

Zarówno organizatorzy zawodów jak i ich uczestnicy zgodnie podkreślają, że takie praktyczne sprawdzenie umiejętności sportowo-obronnych na największym poligonie w Europie jest wyjątkową okazją, by odnaleźć w sobie pasję związaną ze służbą mundurową. I powtarzają, że chcą tu wrócić za rok.

Milena MIGDALSKA, Wioletta MICHNIEWICZ

Fot. Klaudia JAG

Kontrast

ZSP w Kaliszu Pomorski

 

Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna Medalowa drużyna

Komentarze

Kurier morski

Wsparcie rybołówstwa i rybactwa z funduszy Unii Europejskiej
CZYTAJ WIĘCEJ...

Filmy

Selma z lodowatych mórz w dąbskiej marinie
Tango na Wałach
Koncert wśród róż
Poprzedni Następny