Sobota, 27 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Olbrzymia burza geomagnetyczna. Problemy z sieciami energetycznymi i zorze polarne nad Polską

Data publikacji: 24 marca 2024 r. 23:49
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2024 r. 18:57
Olbrzymia burza geomagnetyczna. Problemy z sieciami energetycznymi i zorze polarne nad Polską
Fot. PAP/Piotr Nowak  

Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali - poinformowało w niedzielę Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konsekwencją mogą być problemy z sieciami energetycznymi i problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Na całym obszarze Polski mogą wystąpić zorze polarne.

"Uwaga, aktualizacja z naszego Centrum Prognoz Heliofizycznych! Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski" - brzmi komunikat CBK PAN opublikowany w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych.

Kilka godzin wcześniej Centrum poinformowało, że ostatniej nocy nad polskim wybrzeżem i północą kraju można było zaobserwować zorze polarne, co spowodowane było rozbłyskiem klasy X1.2.

"Koronalny wyrzut masy (CME) dotarł do nas w nocy, jest wyjątkowo szybki i skierowany w naszą stronę. Rozbłysk miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca, około 1 nad ranem UTC, 23.03.2024. Według prognoz NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, amerykańska agencja rządowa ds. Badań Oceanów i Atmosfery - PAP), CME miał dotrzeć 24 marca wieczorem i spowodować burze geomagnetyczną, która miałaby trwać do 25 marca. Obecnie mamy burze kategorii G2 i zorze na północy Polski" - komentowała w niedzielę rano Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.

Koronalny wyrzut masy (ang. CME - coronal mass ejection) jest to wielki, często kilkakrotnie większy od Ziemi, silnie namagnesowany obłok plazmy, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i z dużą prędkością wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A ja Wam mówię
2024-03-28 13:11:08
ilekroć człowiek próbuje być większy od Boga lub uważa , że Go nie ma , to zaczynają się dziać zjawiska na , które ten pyszałkowaty człowiek nie ma wpływu !To wulkany wybuchały i spadał Ogień Siarki. Innym razem popadało cokolwiek za długo i nie wszyscy wpadli na pomysł schować się do łodzi .Teraz dla odmiany jakoś dziwnie " popierduje " słoneczko . Nie trzeba się domyślać co się stanie , jak po większym " wypierdzie " szlak trafi elektronikę i tę kolejną " wieżę Babel " ! Ja do Nieba , a WY ?
Ekoloszka
2024-03-25 18:30:43
Widzicie do czego prowadzi nadmierna emisja CO2 i konsumpcja mięsa?!
HM
2024-03-25 09:23:40
Problemy ze śledzeniem satelitów przekładają się na problemy z nawigacją satelitarną itp.itd
Widok
2024-03-25 08:22:44
Wiadomo, gdzie w naszym regionie możliwe są zorze?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA