sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Z budki biblioteka

Z budki biblioteka

Z budki biblioteka
Data publikacji: 2017-03-16 17:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 914 224139

Budka była na berlińskim złomowisku. Została znaleziona, odnowiona, pomalowana na kolory wiosny i przebudowana na uliczny punkt biblioteczny. Wczoraj została zaprezentowana w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie-Dąbiu. Można w niej wypożyczać książki. Jest to pierwsza budka-biblioteka w Polsce.

Na berlińskich ulicach jest już dwadzieścia takich budek, a są także w Anglii, Holandii i Francji, bo pomysł ma certyfikat UNESCO. W przebudowie budki, którą otwarto wczoraj, uczestniczyło trzech uczniów szczecińskiej szkoły: Dominik Both, Bartosz Juruć i Dawid Łutowicz. Pracowali razem z kolegami z Berlina i Wrocławia. Warsztaty w Berlinie prowadzili panowie Rudolf Wachsmuth i Norbert Hoffmann. Szczecinianie montowali urządzenia i przewody elektryczne, panele fotowoltaiczne (budka korzysta z energii solarnej), akumulatory, gniazdka USB, bezpieczniki, oświetlenie. O wystrój budki-biblioteki zadbali uczniowie z Wrocławia.

Fotowoltaiczna budka-biblioteka powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu „Nachhaltige BücherboXX”, realizowanego przez sygnatariuszy Partnerstwa Odry. Przebudowę budek, praktycznie promujących czytelnictwo książek, idee recyklingu, ekologii, współpracy polsko-niemieckiej, wspiera senat Berlina.

Budkę-bibliotekę otworzyli wczoraj uczniowie, którzy ją przebudowywali, oraz zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, dyrektor zespołu szkół Bogusław Nowak i Konrad Kutt, koordynator projektu z Berlina, którzy przyjechał z grupą współpracowników. On też dziękował uczniom za pracę i wręczył im certyfikaty, potwierdzające nabyte umiejętności. Wicedyrektor szkoły, Ewie Skotnickiej, wręczył certyfikat UNESCO.

Uczniowie klasy pożarnictwa wypełnili budkę książkami z uczniowskich, domowych bibliotek. Książki przekazała też kierowniczka Działu Promocji Książnicy Pomorskiej, Bogna Tokarska. Każda książka, która jest w budce-bibliotece, ma swój numer, a jej wypożyczania będą rejestrowane przez międzynarodową sieć budek-bibliotek. Wypożyczać książki może każdy. Można też uzupełniać księgozbiór budki.

Przez miesiąc budka będzie stała w szkole w Dąbiu (ul. Portowa 21), potem zostanie przewieziona na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, do Wrocławia, Poznania, innych miast Partnerstwa Odry. Magdalena Zarębska-Kulesza zaproponowała, żeby znalazła się także na Wałach Chrobrego, blisko siedziby kuratorium oświaty. Na jej ścianach są m.in. hasła: „Kto czyta, żyje podwójnie” i „Książki łączą Europę”.

W Berlinie budka stała przy Robert-Jungk-Oberschule, gdzie są klasy polskie.

(b.t.)

Komentarze

Czy tam znajdę ?
Szukam pozycji Aldiego po polsku.
2017-03-17 14:44:10
.......
Biblioteka dla oligofreników.
2017-03-17 12:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi