piątek, 22 września 2017.
Strona główna > Nauka > Zajęcia na przystani

Zajęcia na przystani

Zajęcia na przystani
Data publikacji: 2016-10-18 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-18 18:03
Wywietleń: 3097 162528

Budowę szybkich łodzi motorowych poznawali we wtorek (18 października) na przystani szczecińskiego Centrum Motorowodnego „Ślizg” studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Są już na ostatnim roku. Studiują budowę jachtów i o pracę raczej nie muszą się martwić.

Wydział Techniki Morskiej i Transportu ZUT-u od kilku lat kształci przyszłych projektantów i budowniczych jachtów oraz jednostek sportowych. Szczecińska uczelnia jest jedyną w kraju z kierunkiem budowa jachtów. Grupa studentów siódmego semestru miała we wtorek zajęcia na przystani Centrum Motorowodnego „Ślizg”.

– Zgodnie z umową zawartą z ZUT-em, będą tu prowadzone do końca stycznia – mówi Stanisław Kołpaczyński, prezes „Ślizgu”, który pokazuje i omawia poszczególne jednostki.

Studenci z bliska mogą je obejrzeć, wejść na pokład, a w salce wykładowej na przystani zdobyć wiedzę teoretyczną.

Grupie towarzyszyli wykładowcy: dr inż. Monika Bortnowska oraz dr hab. inż. Andrzej Banaszek z Zakładu Projektowania Jachtów i Statków.

– Przemysł jachtowy obecnie bardzo się rozwija i w porównaniu z innymi jest to jeden z najbardziej obiecujących kierunków kształcenia – zaznacza A. Banaszek – Poza tym coraz więcej łodzi sprowadza się ze Skandynawii czy Niemiec i niedługo pojawi się problem z ich obsługą: drobnymi naprawami, przeglądami itp. Rynek serwisowy cały czas rośnie. Również niemieccy motorowodniacy coraz częściej korzystają z takich usług w Polsce, bo są tu dużo tańsze.

Jak dodaje, mocno są promowane rejsy z Berlina, poprzez Szczecin i Świnoujście, na wyspę Rugia. Gdy zostanie otwarta nowa podnośnia statków w niemieckim Niederfinow, można się spodziewać, że ruch na tej trasie znacznie wzrośnie. To również szansa na większy rynek serwisowy.

Tekst i fot. (ek)

Zajęcia na przystani Zajęcia na przystani Zajęcia na przystani Zajęcia na przystani Zajęcia na przystani

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi