Data publikacji: 19 grudnia 2016 r. 19:53
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2016 r. 12:22
Agnieszka Skrzypulec sportowcem roku

Agnieszka Skrzypulec została wybrana najlepszym sportowcem ziemi szczecińskiej w 63. Plebiscycie Sportowym Kuriera Szczecińskiego. Najlepszym trenerem został wybrany przez czytelników Zygfryd Jarema.

Zawodniczka Sejk Pogoni Szczecin przed rokiem uplasowała się na czwartej pozycji. W obecnym była już pierwsza, nawiązując do wspaniałych tradycji przed 40 laty, kiedy również żeglarz - Kuba Jaworski wybrany został najlepszym sportowcem w plebiscycie Kuriera.

Skrzypulec w najważniejszej sportowej imprezie roku - Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro zajęła w parze z Irminą Mrózek-Gliszczyńską 10 miejsce w klasie 470. Odnosiła w roku też inne sukcesy. W lutym tego roku obie panie zajęły piąte miejsce podczas mistrzostw świata w San Isidoro w Argentynie. To była najlepsza lokata polskiej załogi kobiecej w historii tej konkurencji.

Ponadto Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska zajęły drugie miejsce w wyścigu medalowym w klasie 470, co dało im triumf w regatach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii na Majorce. To był jeden z największych sukcesów zawodniczki Sejk Pogoni Szczecin.

!ZOBACZ GALERIĘ Z GALI SPORTOWCA ROKU

Dwóch żeglarzy

Prócz Agnieszki Skrzypulec w gronie najlepszych sportowców znalazł się jeszcze jeden żeglarz - Kacper Ziemiński. Występujący w klasie Laser żeglarz podczas Igrzysk Olimpijskich uplasował się na 18 pozycji i o jedną pozycję wyżej podczas mistrzostw świata. Z powodzeniem startował też w prestiżowych zawodach pucharu świata we francuskim Hyeres.

Drugie miejsce zajął Damian Zieliński. Utytułowany kolarz Piasta Szczecin był podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro bliski wywalczenia medalu, ale w finałowym wyścigu w keirinie, który był dwa razy przerywany i odbywał się w napiętej atmosferze, uplasował się na szóstym miejscu. Zieliński ponadto został zwycięzcą w klasyfikacji pucharu świata w kolarskim sprincie i uplasował się na czwartej pozycji podczas mistrzostw świata.

Kolarze w tym roku stanowią w gronie 10 najlepszych sportowców bardzo silną grupę. W gronie wyróżnionych znaleźli się także: drużynowi mistrzowie Europy: Kamil Kuczyński i Maciej Bielecki. Ten pierwszy został też mistrzem Polski w sprincie i triumfował w zawodach o puchar świata. Podczas Igrzysk Olimpijskich był zaledwie rezerwowym. Tylko rezerwową w trakcie Igrzysk Olimpijskich była też Małgorzata Wojtyra, ale wcześniej wywalczyła srebrny medal podczas mistrzostw świata na dystansie 3 km.

Lisek tuż za podium

Na trzecim miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca Piotr Lisek. Tyczkarz OSOT Szczecin potwierdził swoją przynależność do światowej elity i przez cały rok prezentował równą, na światowym poziomie formę. W najważniejszych zawodach w roku - w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro zajął czwarte miejsce. 24-letni tyczkarzy plasował się też w czołówce najbardziej prestiżowych zawodów z udziałem światowej czołówki w Akwizgranie, Berlinie, Zurichu.

Prócz Liska jest jeszcze jedna przedstawicielka Królowej Sportu. Sofia Ennaoui wywalczyła w Rio de Janeiro 10 miejsce w biegu na 1500 m., a niedawno została młodzieżową mistrzynią Europy w biegach przełajowych.

Wśród dziesiątki najlepszych sportowców mamy dwóch przedstawicieli gier zespołowych. Joanna Wołosz jest podstawową zawodniczką mistrzyń Polski w siatkówce, reprezentantką Polski, natomiast Michał Kubik jest czołowym zawodnikiem drużyny, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski i też regularnie jest powoływany do reprezentacji Polski. ©℗

3. Adrian Struzik                Baltica Szczecin           piłka ręczna

Zygfryd Jarema został wybrany najlepszym trenerem ziemi szczecińskiej w roku 2016. Kolarze Piasta, którymi doświadczony szkoleniowiec opiekuje się, rzeczywiście mogli się pochwalić sporymi osiągnięciami.

Zygfryd Jarema tak pokierował karierami swoich podopiecznych, że ci osiągali życiowe sukcesy. Damian Zieliński, Kamil Kuczyński i Maciej Bielecki są wizytówką klubu, ale nie tylko oni decydują o jego sile. Swoją mocną pozycję na poziomie juniora potwierdził Mateusz Miłek i kto wie, czy nie mamy do czynienia z kandydatem na klasowego sprintera w wymiarze międzynarodowym.

Drugie miejsce w śród trenerów zajął Jakub Głuszak. Objął drużynę siatkarek Chemika w trakcie poprzedniego sezonu w dość trudnym momencie, bo zespół sprawiał wrażenie rozbitego. Młody szkoleniowiec poradził sobie w trudnej sytuacji, jego zespół obronił tytuł mistrzowski, wywalczył puchar Polski i ponownie przystąpił do rywalizacji w Lidze Mistrzyń. Zespół w obecnym sezonie uległ osłabieniu, ale nie przeszkadza to drużynie dominować w krajowych rozgrywkach.

Na trzecim miejscu wśród trenerów uplasował się Adrian Struzik. Budowana przez niego drużyna piłkarek ręcznych nawiązuje do najlepszych tradycji szczecińskiego szczypiorniaka. W poprzednim sezonie grała w finale mistrzostw Polski, choć po fazie zasadniczej była najlepsza. Zespół krok po kroku z każdym sezonem poprawia się w krajowej hierarchii i jest to duża zasługa szkoleniowca.

Kapituła plebiscytu dokonała też wyborów w kategoriach dodatkowych. Imprezą roku wybrano tenisowy turniej Pekao Szczecin Open, drużyną roku zostały mistrzynie Polski w siatkówce Chemik Police,, mecenasem sportu wybrano Bank PKO BP, nagrodę superczempionów przyznano Marianowi Kielcowi i Wojciechowi Matusiakowi, nagrodę za sportową promocję roku dostał międzynarodowy sędzia koszykówki Piotr Pastusiak, natomiast najlepszym sportowcem niepełnosprawnym wybrano Ewę Durską. ©℗