Piłka nożna. Pogoni zabrakło szczęścia... [GALERIA] (akt. 1)

Data publikacji: 10 marca 2024 r. 17:14
Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2024 r. 11:12
Piłka nożna. Pogoni zabrakło szczęścia...

Dzięki ogromnej dozie szczęścia tej wiosny, grający żelaznym składem ze szczątkową ławką rezerwowych, piłkarze Pogoni wygrali wiele spotkań (jako triumf traktujemy też niedawny "zwycięski remis" z Legią), w których nie byli lepsi, a teraz uśmiechu fortuny zabrakło, portowcy byli gorsi od Zagłębia i zasłużenie przegrali. Czary goryczy dopełnił niewykorzystany rzut karny, przy stanie 0:1, przez kapitana Kamila Grosickiego... Lubinianie przerwali więc serię 6 kolejnych meczów ligowych szczecinian bez porażki.

Piłkarska PKO BP Ekstraklasa: Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1); 0:1 Kacper Chodyna (21 karny), 0:2 Dawid Kurminowski (86).

Pogoń: 77. Valentin Cojocaru - 8. Fredrik Ulvestad, 23. Benedikt Zech, 33. Mariusz Malec, 32. Leonárdo Koútris (81, 4. Léo Borges) - 15. Marcel Wędrychowski (59, 73. Adrian Przyborek), 21. João Gamboa (59, 22. Wahan Biczachczjan), 7. Rafał Kurzawa (81, 71. Olaf Korczakowski), 20. Alexander Gorgon (74, 10. Luka Zahovič), 11. Kamil Grosicki - 9. Efthýmis Kouloúris.

Zagłębie: 87. Sokrátis Dioúdis - 2. Bartosz Kopacz, 25. Michał Nalepa, 5. Aleks Ławniczak, 55. Luís Mata - 7. Kacper Chodyna (86, 13. Mateusz Grzybek), 8. Damian Dąbrowski, 20. Marko Poletanović (86, 6. Tomasz Makowski), 16. Serhij Bułeca (65, 18. Juan Muñoz), 21. Tomasz Pieńko (76, 77. Mateusz Wdowiak) - 90. Dawid Kurminowski.

Żółte kartki: Malec - Dioúdis. Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 19 543.

Mecz rozpoczął się od ataków Pogoni, a w 10. minucie akcja Koútrisa skończyła się jedynie rzutem rożnym. Cztery minuty później groźnie strzelał Grosicki, ale Dioúdis obronił. Po chwili w zamieszaniu podbramkowym z bliska strzelał Zech, który zaledwie 17 dni po operacji łękotki powrócił do składu (!!!), ale Kurminowski wybił piłkę głową z pustej bramki. W 20. minucie piłka po strzale Pieńki uderzyła w rękę Zecha i sędzia natychmiast zagwizdał i ustawił futbolówkę tuż za linią pola karnego, ale po interwencji VAR-u podyktował jedenastkę, pewnie wykorzystaną przez Chodynę. Po czterech minutach w polu karnym gości atakowany był Kouloúris, ale sędzia nie widział tam przewinienia, lecz po kolejnych pięciu minutach, gdy Gamboa przewraca się w polu karnym po starciu z Chodyną, arbiter sam oglądnął sporną sytuację na monitorze i podyktował rzut karny. Do punku karnego podszedł Grosicki, strzelił źle, w sposób sygnalizowany i słabo, a bramkarz Zagłębia złapał piłkę. Zdeprymowany tą sytuacją szczeciński kapitan w dalszej części spotkania grał znacznie słabiej niż ostatnio... W 44. minucie Bułeca strzelił nad poprzeczką, a w doliczonym czasie pierwszej połowy Wędrychowski uderzył zbyt słabo.

Po przerwie portowcy blisko kwadrans nie mogli się odnaleźć, a w 57. minucie po podaniu Koútrisa, Grosicki został zablokowany. Minutę później Gamboa strzelił tuż obok słupka i niemal natychmiast został zdjęty z boiska. O zmiany aż się prosiło i narzucającym się posunięciem było wprowadzenie skrzydłowego Biczachczjana, który już czekał przy linii bocznej. Niestety, ustawienie wyjściowe i roszady jakich w niedzielę dokonywał szwedzki trener Jens Gustafsson - z własnej woli lub pod naciskiem - nastawione były bardziej na wypełnienie limitu minut młodzieżowców, niż na poprawę jakości gry...

Po zmianach w Pogoni, w głównej roli występował... szczeciński bramkarz Cojocaru, broniąc dwukrotnie strzały Chodyny, a także Pieńki i Poletanovicia. Ponadto goście nie wykorzystali kilku kontrataków, m.in. w sytuacji trzech na dwóch. Aż wreszcie w 86. minucie po wrzutce w pole bramkowe i pierwszej nieudanej interwencji rumuńskiego golkipera Pogoni, Kurminowski strzałem z bliska podwyższył prowadzenie Zagłębia. Szczecinianie, grający w niedzielę dość wolno i ospale z wieloma podaniami do tyłu, przebudzili się nieco dopiero w doliczonym czasie, gdy strzał Kouloúrisa zatrzymał bohatersko głową Nalepa, a po chwili uderzenie Biczachczjana po rykoszecie złapał Dioúdis. W ostatniej akcji meczu szansę na trzeciego gola mieli lubinianie, ale wychodzącego na pozycję sam na sam z bramkarzem Wdowiaka, dogonił i zatrzymał Biczachczjan.

W pierwszej połowie, rozgrywanej w wiosennych ciepłych słonecznych promieniach, portowcy grali pod słońce. Po przerwie słońce zaszło za chmury i powiało chłodem; dosłownie i w przenośni... Szczecinianie przestali grać! (mij)

Szczegółowa relacja, z wypowiedziami i statystykami oraz licznymi ciekawostkami, we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" oraz w e-wydaniu.