Czwartek, 16 maja 2024 r. 
REKLAMA

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie więźniowie uporządkowali groby

Data publikacji: 22 marca 2024 r. 12:47
Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2024 r. 19:39
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie więźniowie uporządkowali groby
Praca na Cmentarzu Centralnym to element resocjalizacji. Fot IPN  

Osadzeni w Areszcie Śledczym w Szczecinie porządkowali groby "Sprawiedliwych wśród narodów świata" pochowanych na Cmentarzu Centralnym. To kolejna odsłona porozumienia zawartego wcześniej przez Areszt Śledczy i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Porozumienie zakłada, że osadzeni w ramach resocjalizacji porządkują nagrobki a pracownicy IPN edukują ich na temat miejsc pochówku. Tym razem więźniowie dowiadywali się o pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i czynach, których dokonali ratując Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Poprzednia taka akcja miała miejsce przed 1 listopada ub. roku, wówczas osadzeni porządkowali pomniki i groby żołnierzy Armii Krajowej

Jak podkreśla IPN: "Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów".

Instytut przypomina, że bohaterscy Polacy różnie motywowali swe czyny: "Miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski. Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach". 

Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

~Szykują ich do
2024-03-22 16:33:37
W listopadzie też sprzątali, wtedy rządził PiS, czyli PiS szykował ich do wyjścia na wolność?
Mam nadzieję,
2024-03-22 16:04:50
że IPN poinformował więźniów, że mimo takiego poświęcenia Żydzi zarzucają Polakom współudział w holokauście i w żaden sposób nie okazują wdzięczności. Mam nadzieję, że padły słowa komentarza na temat ustawy 447 uchwalonej w USA z inspiracji Żydów i że wspomniano o ludobójstwie w strefie Gazy, którym Żydzi dobili w okrucieństwie do Hitlera.
Xxx do Szykuja
2024-03-22 15:58:03
Przeczytaj baranie dokładnie artykuł ze zrozumieniem a potem komentuj.
Szykują ich do
2024-03-22 14:42:04
wypuszczenia na wolność . Taka rzeczywistość , historia się powtarza . Wygrywa PO i z więzienia wychodzą ich ludzie . Młodzież w Jagodnie jesteście zadowoleni ? Co co głosowali na trzecią drogę , jesteście zadowoleni . E , co Wy macie do gadania . Tusk już Was nosem wciągnął , a dołem wypuści .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA