Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Procedury w przypadku śmierci poza granicami RP

Data publikacji: 2023-04-20 12:13
Ostatnia aktualizacja: 2023-04-19 13:14

Sprowadzenie zwłok lub szczątków zmarłego do Polski

Prawo do sprowadzenia zwłok zmarłego do Polski mają bliscy zmarłego: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowe, a także rodzeństwo, ciotki, wujkowie. Żeby rozpocząć procedurę sprowadzenia ciała, należy w urzędzie miasta, w którym mieszkamy, złożyć wniosek o transport ciała do kraju. We wniosku musimy podać nasze dane: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, dane z dowodu tożsamości. Dodatkowo trzeba też podać dane osoby zmarłej, jej imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz poinformować, jak ciało zostanie przywiezione do kraju.

Zgodnie z obowiązującym prawem, można odtworzyć akt zgonu sporządzony za granicą. Wniosek o taki akt należy zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, ale można zrobić to także w siedzibie konsula kraju, w którym zmarł nasz bliski.

Może też zdarzyć się przypadek, że w kraju, w którym zmarł nasz bliski, nie został sporządzony akt zgonu. Wtedy można to zrobić w Polsce. Wniosek należy złożyć do Urzędu Stanu Cywilnego i załączyć przetłumaczony dokument potwierdzający zgon.

Żeby zatem sprowadzić zwłoki do kraju, trzeba wynająć specjalny samochód. Musi on mieć odpowiednie zabezpieczenia i zezwolenia na transport ciał. Coraz więcej zakładów pogrzebowych proponuje takie usługi jak przewożenie zwłok z zagranicy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do transportu nie może być użyta zwykła trumna. Musi się w niej bowiem znajdować metalowy wkład, który zabezpiecza ciało. Żeby ruszyć w drogę, trzeba też uzyskać odpowiednią pieczątkę od konsula, która zatwierdza możliwość przewożenia zwłok.

Można też transportować ciało drogą lotniczą. Tu ceny za samą trumnę wahają się od 10 do nawet 40 tys. zł. Znacznie łatwiej sprowadzić z zagranicy prochy.

Postępowanie spadkowe w przypadku bliskiego za granicą

Nie zawsze jest tak, iż wolą osoby bliskiej zmarłej za granicą jest pochówek w Polsce. Niemniej jednak więzy krwi powodują niekiedy konieczność przeprowadzenia transgranicznego postępowania spadkowego. Podstawą wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku jest uzyskanie polskiego aktu zgonu.

Jak uzyskać polski akt zgonu?

Jeśli nasz krewny zmarł za granicą, a chcemy przeprowadzić postępowanie spadkowe w Polsce, konieczne będzie uzyskanie polskiego aktu zgonu, który możemy zdobyć na trzy sposoby:

• rejestracja zgonu, który nastąpił poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;

• transkrypcja zagranicznego dokumentu stanu cywilnego potwierdzającego zgon;

• odtworzenie treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego potwierdzającego zgon.

Rejestracja zgonu, który nastąpił poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

Rejestracji zgonu, który nastąpił za granicą, można dokonać wyłącznie pod warunkiem, że zgon nie został zarejestrowany w innym kraju lub jeżeli w państwie zgonu nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego.

Odpis aktu zgonu może uzyskać: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy (na przykład rodzic) lub opiekun, osoba, która wykaże interes prawny w uzyskaniu odpisu (czyli uzasadni interes, który wynika z przepisów prawa, i przedstawi odpowiednie dokumenty – na przykład zobowiązanie sądu),sąd, prokurator, organizacja społeczna, jeśli uzasadni to swoimi celami statutowymi i przemawia za tym interes społeczny, instytucja administracji publicznej (na przykład urząd gminy), jeżeli jest to konieczne do realizacji jej ustawowych zadań. ©℗

Joanna ŚWIĄTEK-WOJNAROWSKA prawnik

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500