Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rodzinne prawa i obowiązki seniora

Data publikacji: 2023-02-09 12:32
Ostatnia aktualizacja: 2023-02-09 12:33

Jesteśmy tuż po świętach Babci i Dziadka, które stały się dla mnie inspiracją do napisania tego tekstu. W przekazach medialnych dni te pokazują uśmiechniętych zadbanych seniorów i urocze malutkie aniołki padające sobie w ramiona.

Życie pisze inne scenariusze i niestety bywają one smutniejsze. Rodzinne niesnaski mają wpływ na relacje, a często bronią w tych relacjach są zerwane więzi i brak kontaktu. Zerwane więzi między dziadkami a rodzicami, niestety zazwyczaj przekładają się na brak kontaktu również z wnukami. Z moich obserwacji wynika, iż dziadkowie mocno przeżywają takie sytuacje. Co zatem robić?

Z art.113 KRiO jasno wynika, że dziadkowie mają prawo sądownie uregulować relację z wnukami. W praktyce polegają one na przebywaniu z dzieckiem w formie odwiedzin, spotkań czy zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Również kontakty z wnukiem mogą być ustanowione prawnie. Wówczas dziadkowie mogą z dzieckiem bezpośrednio się porozumiewać. Jest to droga może nie najprostsza, ale moim zdaniem ważna. Często bowiem, inicjując takie działania, można sprowokować kontakty i rozmowę z własnymi dziećmi lub też zięciami czy synowymi i ustalić, z jakiego powodu cała rodzina znalazła się w takiej sytuacji.

Dla zainicjowania takiego procesu polecam spotkanie z mediatorem. Sprawy rodzinne nie muszą kończyć się w sądach – mediacja jest często bardzo dobrym rozwiązaniem, by spotkać się i porozmawiać. Bardzo często spotykam się ze sprawami, gdzie dziadkowie pragną sądownie uregulować kontakty z wnukami. Gdyby jednak mediacja zawiodła, ważna jest wiadomość, iż sądy bardzo cenią rolę wszystkich członków rodziny w wychowaniu najmłodszych.

Dożywotnia pomoc

Dziadkowie często przepisują majątek na wnuczków. Za nieruchomości lub inne formy darowizny przysługiwać może im dożywotnia opieka. W jej zakres często wlicza się zapewnienie dziadkom wyżywienia, odzieży, środków na opał czy pomoc i pielęgnację w chorobie. Powszechna stała się umowa cywilnoprawna tzw. dożywocia podpisywana u notariusza. Wówczas właściciel majątku daruje go osobie trzeciej w zamian za dożywotnią opiekę. Ważne jest, by taką umowę mocno przemyśleć i skonsultować z prawnikiem. Dziadkowie powinni zawsze pod uwagę brać umowę tzw. dożywocia i u notariusza określić bardzo szczegółowo, jakie obowiązki powinny obowiązywać spadkobierców.

Alimenty od dziadków lub na rzecz dziadków

Alimenty przysługują nie tylko na dzieci, ale również od dzieci na rodziców czy dziadków. Babcia lub dziadek, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, w pierwszej kolejności powinni zgłosić się do własnych dzieci. Jednak, gdy i ich sytuacja finansowa jest kiepska, przysługiwać mogą alimenty od wnuków. Wynika to z art. 132 KRiO. By je otrzymać, należy złożyć pozew do sądu rejonowego z opisem sytuacji materialnej swojej i wnuków z wyjaśnieniem, dlaczego to od nich chcemy wyegzekwować comiesięczną pomoc finansową. Pamiętać należy, że uprawnienie to działa dwustronnie. Wnukowie, którzy żyją w niedostatku, mogą także pozwać dziadków o alimenty. Oczywiście takie sytuacje należy interpretować zawsze indywidualnie, albowiem każda sytuacja jest inna i ma inne przesłanki, inne okoliczności i w związku z tym jej finał też będzie inny. Dlatego w tych wszystkich kwestiach wizyta u prawnika jest niezbędna.

prawnik Joanna ŚWIĄTEK-WOJNAROWSKA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500