Środa, 15 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kołobrzescy muzealnicy dbają o pamięć poległych

Data publikacji: 06 marca 2024 r. 16:23
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2024 r. 16:23
Kołobrzescy muzealnicy dbają o pamięć poległych
Informacje na temat opracowywanych biogramów przekazano podczas konferencji prasowej. Fot. Radosław HORANIN  

Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego opracowuje biogramy żołnierzy, którzy polegli lub zmarli na skutek odniesionych ran i wypadków w marcu 1945 roku. Badania ich historii prowadzone są od wielu lat we współpracy z prof. Andrzejem Ossowskim z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zajmującym jednocześnie stanowisko wiceprzewodniczącego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy szczecińskim oddziale IPN.

W ramach prac badawczych ekshumowano u zbiegu ulic Radomskiej i Wolności ciała dwóch polskich żołnierzy. Co ciekawe, miejsce ich pochówku nie zostało opisane w dostępnych muzealnikom księgach poległych.

- Walki na terenie Kołobrzegu toczyły się w całym mieście i nie można wykluczyć, że pamięć o części grobów nie przetrwała po marcu 1945 roku, bądź też nie wszystkie szczątki ekshumowano. Gdy zaczęto poszukiwać danych o pochówkach, pojawiała się informacja o istnieniu tzw. kartoteki poległych w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Okazało się, że takowej w muzeum nie ma. Jednocześnie, coraz częściej pojawiały się pytania o poległych żołnierzy,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 62% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 06-03-2024

 

(pw)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA