sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Na Luzie > „Życie jest fajne” – kawiarnia, w której pracują dorośli autystycy

„Życie jest fajne” – kawiarnia, w której pracują dorośli autystycy [FILM]

„Życie jest fajne” – kawiarnia, w której pracują dorośli autystycy
Data publikacji: 2017-04-20 15:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-20 17:01
Wywietleń: 266 243345

Klubokawiarnia "Życie jest fajne” zatrudnia dorosłych autystyków. Pracują w systemie "1 na 1" z asystentem, mają również zapewnioną stałą opiekę terapeutyczną. To miejsce daje im szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli – mówi Dariusz Osowski z "Życie jest fajne".

"Życie jest fajne" przy ul. Grójeckiej 68 w Warszawie to realizowany od ponad roku przez Fundację Ergo Sum projekt, którego celem jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej dorosłym autystykom i ich opiekunom. 

Jak mówi Dariusz Osowski z klubokawiarni "Życie jest fajne", praca daje tym ludziom szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli. Jednocześnie charakter pracy – konieczność ciągłego reagowania na nieprzewidziane sytuacje – stanowi dla nich wyzwanie, a z drugiej strony ma znakomite działanie terapeutyczne i umożliwia rozwój ich umiejętności.

 

– Miejsce to powstało z troski o osoby, które samodzielnie nie potrafią funkcjonować w społeczeństwie i trzeba im po prostu pomóc. Chodzi o osoby dorosłe, które skończyły szkoły, posiadają zawód, a które po skończeniu tych szkół nie mają żadnego zajęcia, bo nikt ich nie zatrudnia. Ich życie społeczne ogranicza się do siedzenia w domu – mówi Osowski. – Chcemy stworzyć im miejsca pracy i możliwość dalszego rozwoju, tak żeby mogli funkcjonować samodzielnie w społeczeństwie.

W ramach obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klubokawiarni przez cały miesiąc odbywają się m.in. konferencje, warsztaty terapeutyczne i koncerty. Działania Fundacji Ergo Sum można wesprzeć finansowo robiąc przelew na konto: 20 1950 0001 2006 0572 7999 0002.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi