środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Gospodarka > Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem
Data publikacji: 2018-05-24 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 2164 329410

Polski Gaz-System i duński Energinet podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) trójstronną umowę na dofinansowanie prac projektowych dla projektu Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Odbyło się to w czwartek (24 maja) podczas Energy Infrastructure Forum w  Kopenhadze.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi wypełnienie podjętej 25 stycznia br. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla projektu Baltic Pipe z CEF. Podstawą był przeprowadzony w 2017 r. konkurs grantowy CEF Energy na zadanie pn. „Prace przygotowawcze do Projektu Baltic Pipe aż do uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę w Polsce oraz w Danii”, które realizowane będzie przez polskiego i duńskiego operatora systemu przesyłowego, tj. Gaz-System i Energinet.

Zdaniem prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia uzyskane wsparcie finansowe z Unii Europejskiej potwierdza szczególne znaczenie projektu Baltic Pipe dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Baltic Pipe to projekt, który pozwoli nam zdywersyfikować nie tylko kierunki, ale i źródła dostaw błękitnego paliwa – powiedział prezes Stępień.

Zwrócił także uwagę, że otrzymane dofinansowanie świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa ten projekt w UE.

– Baltic Pipe wraz z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu i w połączeniu z innymi realizowanymi obecnie przedsięwzięciami, w tym w szczególności z budową połączeń międzysystemowych m.in. z Litwą oraz ze Słowacją, to klucz do sprostania wyzwaniom energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej i regionu bałtyckiego – dodał. – Realizacja tych inwestycji spowoduje, że europejski, konkurencyjny rynek gazu będzie wreszcie otwarty dla krajów naszego regionu.

W ceremonii podpisania umowy o dofinansowanie udział wzięli również: Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP 24, Lars Christian Lilleholt, minister energii, usług komunalnych i klimatu Danii, Miguel Arias Cañete, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Dominique Ristori, dyrektor generalny DG Energy, Klaus-Dieter Borchardt, dyrektor wewnętrznego rynku energii w DG Energy, Thomas Egebo, dyrektor generalny Energinet oraz Dirk Beckers, dyrektor Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA).

Maksymalna wysokość wsparcia finansowego UE dla projektu Baltic Pipe przyznanego w ramach podpisanej umowy o dofinansowanie wynosi 33,1 mln euro.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.

(ek)

Fot. Gaz-System

Komentarze

Wanda
Powinniśmy być wdzięczni Uni Europejskiej bo Polska bardzo się rozwinęła dzięki temu.
2018-05-26 13:28:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie