Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Papież włączył rodzinę Ulmów do grona błogosławionych

Data publikacji: 10 września 2023 r. 11:36
Ostatnia aktualizacja: 11 września 2023 r. 22:33
Papież włączył rodzinę Ulmów do grona błogosławionych
Fot. PAP/Darek Delmanowicz  

Papież Franciszek włączył 10 września 2023 r. do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. To pierwsza w historii beatyfikacja rodziny.

List Apostolski w imieniu papieża odczytał podczas niedzielnej uroczystości beatyfikacyjnych w Markowej kard. Marcello Semeraro.

Z udziałem m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli parlamentu, członków rządu, służb dyplomatycznych i wojska – w Markowej trwają w niedzielę uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów. Liturgii z udziałem członków Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchów z zagranicy w tym m.in. kard. Gerharda Müllera i kard. Roberta Saraha przewodniczy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Z mandatu papieża Franciszka kard. Semeraro odczytał po łacinie List Apostolski, w którym Ojciec Święty wpisał w poczet błogosławionych rodzinę Ulmów. Następnie dokument odczytano w języku polskim.

"Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józefa i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych" - napisał papież.

Zapowiedział, że ich wspomnienie będzie obchodzone co roku "w miejscach i w sposób określony przez prawo" 7 lipca.

List został podpisany przez papieża w Rzymie, na Lateranie w przypadającą 15 sierpnia 2023 r. uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po ogłoszeniu formuły beatyfikacyjnej odsłonięto wizerunek nowych błogosławionych. Następnie do prezbiterium wprowadzone zostały relikwie błogosławionych. Wniósł je kustosz relikwii ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii Markowa w asyście krewnych Rodziny Ulmów. W tym czasie, po raz pierwszy zaśpiewano pieśń poświęconą błogosławionym, a przy relikwiarzu złożone zostały kwiaty i zapalona świeca - symbol pamięci.

Autorką relikwiarza jest Agnieszka Stopyra-Żugaj z Chodaczowa, absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która wykonała wiele prac do świątyń w Polsce i za granicą.

Relikwiarz ma 40 centymetrów wysokości i jest wykonany z patynowanego brązu. Przedstawia on drzewo - symbol życia, na którym umieszczono członków rodziny Ulmów, czyli Józefa, Wiktorię oraz ich dzieci. W tle widać dom rodzinny nowych błogosławionych, a całość wieńczy wieża kościoła parafialnego w Markowej. Zawiera on bardzo małe cząstki doczesnych szczątków każdego członka rodziny Ulmów zarówno rodziców, jak i dzieci - powiedział PAP kanclerz kurii archidiecezji przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski.

Przygotowano kilka takich relikwiarzy, jeden z nich zostanie przekazany papieżowi Franciszkowi, drugi będzie znajdował się w archikatedrze w Przemyślu, a trzeci od 24 września będzie peregrynował po polskich diecezjach.

Główny relikwiarz w kształcie sarkofagu, wewnątrz którego są doczesne szczątki przyszłych błogosławionych został umiejscowiony w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej. Po mszy beatyfikacyjnej będzie można go zobaczyć i się pomodlić.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Edmund
2023-09-11 21:44:08
Z tym różnie bywało - czasem była to polska rodzina która kierowała się taką samą zasadą jaką kierowali się Żydzi czyli zasadą 'KIDDUSH HA-ḤAYYIM' a innym razem np granatowy policjant pochodzący z Ukrainy (tak jak w wypadku granatowego policjanta który zadenuncjował rodzinę Ulmów - okoliczni mieszkańcy o Włodzimierzu Lesiu mówili per 《Ukrainiec 》 ) - najważniejsze jest pytanie o prawo na podstawie którego dokonano tej zbrodni - bo przecież "twarde prawo ale prawo"...
@Edmund
2023-09-11 19:48:12
Kto zadenucjował nie wiemy na 100%. Wiemy jednak, że u innych polskich gospodarzy w tej samej miejscowości żydowscy uciekinierzy przetrwali. A zatem była to wpadka punktowa/przypadkowa, a nie systemowa jak próbujesz to przypisać narodowi polskiemu. Słowo "wdzięczność" nie istnieje w waszym słowniku, prawda?
Izraelska
2023-09-11 15:30:27
prasa już się martwi, że beatyfikacja Ulmów może być wykorzystana przez Polskę do pomniejszania udziału Polaków w holokauście. Potrzeba polskich władz w Warszawie, żeby tych oszczerców naprostować.
Edmund
2023-09-11 08:08:58
Polska rodzina opiekowała się i chroniła Żydów. A któź to ich zadenuncjował.czyźby druga polska rodzina?
@klemens
2023-09-10 18:38:39
Ważniejsze jest dlaczego zadajesz to pytanie?
do klemensa
2023-09-10 16:22:45
Klemens zamilcz kimkolwiek jesteś. Hańbe rozsiewasz i wstyd,
Jb
2023-09-10 14:17:37
Zamordowana w 1944 r. Rodzina polska, została dziś wyniesiona na ołtarze w wyniku swego męczeństwa, a Niemcy milczą o tym wydarzeniu, ani słowa o tym w ich mediach. Dobrze że KS nie jest już z kapitałem niemieckim.
klemens
2023-09-10 13:33:53
i co z tego wynika ? Jakiś pozytywny wpływ na ceny zbóż w skupie albo poziom inflacji ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA