czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > ZNP i FZZ nie wezmą udziału w oświatowym okrągłym stole

ZNP i FZZ nie wezmą udziału w oświatowym okrągłym stole

ZNP i FZZ nie wezmą udziału w oświatowym okrągłym stole
Data publikacji: 2019-04-23 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-25 08:20
Wywietleń: 666 387294

ZNP, FZZ i większość organizacji pracodawców nie weźmie udziału w okrągłym stole na temat oświaty na Stadionie PGE Narodowym – poinformowała we wtorek przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias po spotkaniu Prezydium RDS w sprawie okrągłego stołu.

Prezydium Rady Dialogu Społecznego spotkało się w 16. dniu strajku nauczycieli w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Uczestniczyli w nim m.in. szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Kancelarii Prezydenta, prezes ZNP Sławomir Broniarz i szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz. Obecny był także szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Ze strony pracodawców obecni byli m.in. prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz i wiceprezes Bussines Centre Club Wojciech Warski. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

W związku ze zbliżającym się terminem matur przedstawiciele OMKS zaapelowali do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych o niezwłoczne, jak najszybsze zwoływanie pedagogicznych rad klasyfikacyjnych.

Partnerzy społeczni: Debata o charakterze stadionowym

Okrągły stół oświatowy ma odbyć się w piątek 26 kwietnia na Stadionie PGE Narodowym. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Jak mówił, okrągły stół ma objąć cztery obszary. "Pierwszy to uczniowie, drugi – nauczyciele, trzeci – jakość edukacji i jakość kształcenia oraz czwarty, umownie, roboczo nazwany – nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku" – poinformował w ubiegłym tygodniu szef rządu.

Po spotkaniu partnerzy społeczni w opublikowanym stanowisku napisali, że centrale związkowe i organizacje pracodawców chcą uczestniczyć w obradach okrągłego stołu na temat oświaty, jednakże nie w formule zaproponowanej przez premiera.

"Doprowadzono do sytuacji, w której, zamiast poważnej, merytorycznej rozmowy na temat postulatów środowiska nauczycielskiego, organizuje się debatę o charakterze stadionowym. Taka formuła dyskusji w żaden sposób nie wpłynie na rozwiązanie problemów oświaty" – stwierdzono w stanowisku. Zaznaczono w nim, że niezbędne jest znaczne podniesienie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty. "Ta ważna grupa społeczna nie może zarabiać poniżej przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i musi odzyskać należny jej prestiż" – podkreślono.

"W naszej ocenie jedynym wariantem umożliwiającym zażegnanie historycznego kryzysu w oświacie jest przedstawienie przez stronę rządową propozycji korespondującej z postulatami organizacji związkowych współorganizujących strajk nauczycieli. Dopiero w momencie zabezpieczenia środowiska nauczycielskiego w zadowalające i zgodne z europejskimi standardami wynagrodzenia można powrócić do rozmów o koncepcji okrągłego stołu ds. oświaty. Zwracamy szczególną uwagę, że to Rada Dialogu Społecznego jest właściwym miejscem do prowadzenia tego typu dyskusji" – czytamy w stanowisku.

Jego sygnatariuszami są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Bussines Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego. "Organizacje związkowe, oprócz NSZZ Solidarność i Związku Pracodawców Polskich, podpisały stanowisko reprezentatywnych partnerów społecznych w sprawie okrągłego stołu, że nie wezmą w nim udziału" – powiedziała Gardias.

- Wszyscy, oprócz tych dwóch organizacji i oczywiście rządu, uważamy, że formuła rady dialogu jest przestrzenią do tego, aby tu właśnie, w radzie dialogu zrobić okrągły stół pod patronatem pana prezydenta, bo zgodnie z ustawą to on jest patronem rady dialogu – zaznaczyła szefowa RDS. - Jeżeli mówimy poważnie o przyszłości, systemu oświaty, to nie wydaje się, żeby każdy mógł przyjść na taką debatę i przedstawiać swoje propozycje. To powinny być zespoły 15-osobowe, nie więcej, które będą dyskutować na dany temat, który przedstawiciele oświaty i ze strony rządowej przedstawią. Tak jakby to było w formule rady dialogu – dodała Gardias.

Związkowcy: Bardzo niejasna formuła okrągłego stołu 

Swoje stanowiska na briefingu po spotkaniu przedstawili też szefowie związków zawodowych.

- Wobec bardzo nieznanej, niejasnej i zupełnie nam niewyjaśnionej formuły dotyczącej obrad okrągłego stołu (...) kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w tych obradach. Zdecydowanie bliższa nam jest formuła, którą związek zainicjował w 2008 r. i wspólnie z prezydentem (Lechem – PAP) Kaczyńskim ją przeprowadził – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jego zdaniem piątkowa debata na Stadionie Narodowym będzie miała formę "wysłuchania publicznego, gdzie każdy zapewne dostanie minutę, żeby się wypowiedzieć w kwestiach fundamentalnych". - Oczekujemy, że to będzie poważna ekspercka debata, jednak organizowana pod auspicjami pana prezydenta (Andrzeja Dudy – PAP) w ramach Rady Dialogu Społecznego i w tej formule Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział – dodał.

- Do dzisiaj nie wiemy, jaki ma być format tych rozmów, jakie tematy mają być, kto będzie dopuszczony i na jakich zasadach do głosu, czy będą jakieś kryteria reprezentatywności. To wszystko pozwala nam wątpić w czystość intencji ze strony rządu – stwierdził Sławomir Wittkowicz z FZZ.

- Po doświadczeniach negocjacji, które prowadzimy ze stroną rządową od 25 marca, dopóki nie mamy na piśmie bardzo szczegółowej rozpiski zasad i pozostałych elementów, to nie będziemy w takiej formule uczestniczyć – dodał. - Jeżeli premier ma ochotę konsultować się z szeroko pojętym społeczeństwem, to może w dowolnym formacie, na każdy temat i w dowolnej sprawie, natomiast niekoniecznie z udziałem reprezentatywnych partnerów społecznych. Stąd taka, a nie inna nasza decyzja – wyjaśnił.

O tym, że podczas spotykania jego uczestnicy nie dowiedzieli się od przedstawicieli rządu, jaki będzie zakres i formuła okrągłego stołu mówił również szef oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.

- Była tylko rozmowa o zasadności okrągłego stołu organizowanego przez premiera i faktycznych uwarunkowań, jak to ma wyglądać – powiedział w TVN 24 po spotkaniu prezydium RDS. - Nie wiemy właśnie. I dzisiaj też się nie dowiedzieliśmy, jaki jest jego zakres. Na razie wiemy, że ma być okrągły stół, cztery tematy – oprócz tego nic nie wiemy – podkreślił. - Przyjechałem tutaj między innymi po to, żeby więcej szczegółów się dowiedzieć. Niestety, tych szczegółów nie usłyszeliśmy – dodał.

Maturalne pytania

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska po spotkaniu wyraziła ubolewanie i żal, że ZNP i FZZ rezygnują z możliwości wzięcia udziału w okrągłym stole. - To jest dla mnie trochę postawa zamknięta. Nie można z góry przesądzać, że coś się nie uda, że intencje były niedobre – podkreśliła. - Zawszę wolę prezentować taką postawę otwartą, siądźmy do stołu i rozmawiajmy – dodała Rafalska.

Rafalska pytana była we wtorek przez dziennikarzy o zbliżające się egzaminy maturalne. Powinny się one rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

- Zostały przeprowadzone egzaminy gimnazjalne, egzaminy uczniów ósmoklasistów. Wierzę, że nauczyciele, którzy działają w dobrych intencjach, chcą żeby ich uczniowie byli promowani, żeby podjęli studia, żeby nie tracili uczniowie na strajku nauczycielskim, że podejmą najlepsze dla nich decyzje i będą przeprowadzać rady klasyfikacyjne – podkreśliła minister. Dopytywana, czy bierze pod uwagę przesunięcie terminu matur, Rafalska odparła: - Wierzymy, że matury odbędą się w terminie, w którym są przewidziane.

Do sprawy przeprowadzenia matur odnieśli się nauczyciele z Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, którzy uczestniczyli we wtorkowym posiedzeniu Prezydium RDS.

- Apelujemy do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z planowanym egzaminem maturalnym o niezwłoczne, jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych, a koleżanki i kolegów nauczycieli prosimy o zebranie kworum i podjęcie uchwały klasyfikacyjnej – mówił Maciej Rusiecki z OMKS. Wyraził opinię, że zwołanie rad pedagogicznych powinno odbyć się "do końca tego tygodnia". - To egzamin dojrzałości, który my, nauczyciele, zdaliśmy, a rząd po raz kolejny pokazuje, że nie zdaje żadnego egzaminu – powiedział Rusiecki.

Katarzyna Dobrowolska-Ptak z OMKS wskazała z kolei, że "rząd z niewiadomych przyczyn nie dba o dobro uczniów, lekceważy ich i ktoś musi w związku z tym przejąć inicjatywę". - My chcemy być gwarantem ciągłości edukacji uczniów, stąd nasza decyzja o klasyfikacji – podkreśliła. Jej zdaniem uczeń jest zawsze najważniejszy. "Dla nauczyciela to oczywista rzecz, rząd pokazał, że ten uczeń się nie liczy" – oceniła.

Przedstawiciele OMKS wyjaśnili, że przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych nie oznacza zakończenia strajku, tylko zawieszenie na jeden dzień udziału w nim przez część strajkujących nauczycieli. Przypomnieli, że do przeprowadzenia rady pedagogicznej i podjęcia przez nią decyzji o klasyfikacji uczniów konieczne jest, by wzięło w niej udział kworum, czyli połowa nauczycieli danej szkoły plus jeden, a po kontynuacji strajku w tym dniu wystarczy, by brało w nim udział tylko dwóch nauczycieli w danej szkole.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Na zdjęciu: prezes ZNP Sławomir Broniarz i przewodniczący FZZ Sławomir Wittkowicz podczas konferencji prasowej w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zapowiedzieli, że ich organizacje nie wezmą udziału w obradach "okrągłego stołu" o oświacie.

Komentarze

rodzina na swoim
Nauczyciele powinni uczyć i dbać o poziom oświaty a nie politykować
2019-04-25 07:35:06
księgowa
Kończcie ten strajk bo uczniowie wymagają kształcenia
2019-04-25 07:09:59
Ewa i Romek , rodzice
Dlaczego nauczyciele nie chcą rozmawiać przy Okrągłym Stole o oświacie? Mówili cały czas że im dobro szkolnictwa leży na sercu ale to chyba dobro szkodnictwa. Wzywamy do rozmów dla dobra edukacji uczniów
2019-04-25 06:23:16
No to moze
Broniarzowi & Company... PO-dstawic Stol w ksztalcie "Wschodniej Gwiazdy to Usiada" ??
2019-04-25 00:05:21
Jarun-ku
Jak PO-dobne PO-dsumowania dawales dla PO-przedniej Wladzy... to nie dziw ze i "Bolek" teraz mowi... nie o take Polske walczylem ??
2019-04-24 23:59:59
brawo
....popieram nauczycieli - katecheta 4 tyś - matematyk 3 tyś - normalne ???/
2019-04-24 18:34:01
Jarun
Jaki Okrągły Stół ? A teraz premier i rząd chce i nalega, aby urzędnicy łamali Prawo. Składanie podpisu na dokumencie przez osoby nieuprawnione - to fałszerstwo i łamanie prawa. Nie może nikt inny, za wyjątkiem lekarza stwierdzić niezdolność do pracy czy określoną chorobę. Nie może nikt inny oceniać ucznia, gdyż nie było to w umowie we wrześniu, że np. piekarz, listonosz, kasjerka z UW będzie wypisywać stopnie na świadectwie. Poza tym Rada Pedagogiczna może nie zgodzić się z nauczycielem w sprawie oceny, np z zachowania. PS. Urzędnika z Urzędu Wojewódzkiego nie obowiązuje Karta Nauczycielska a tym bardziej etyka/kodeks nauczycielski.
2019-04-24 18:18:45
ZNP wymięka
Pan Adam Zygmunt apeluje o klasyfikację maturzystów.Apeluje. Umywają ręce
2019-04-24 15:26:11
Daros
W normalnym kraju Zalewska już dawno nie byłaby żadnym ministrem. Ta kobieta nie robi kompletnie NIC.
2019-04-24 11:21:53
rozsadny
Rozwiązać formalnie strajkujące szkoły i zwolnić strajkujących nauczycieli. Na ich miejsce utworzyć nowe szkoły, w których dyrektorzy zatrudnią młodych chetnych do pracy nauczycieli na kontraktach bez żadnej karty nauczyciela .
2019-04-24 10:28:54
Ela
Po tej całej hucpie z nauczycielami na PiS już nie zagłosuję
2019-04-24 09:37:29
Jarun
Premierowi mylą się epoki. Chce (chyba) być jak Wałęsa przy Okrągłym Stole. Nie te czasy i nie te tematy. Okrągły Stół na stadionie - to kpina. Rozmowy dla samych rozmów i bicie piany przez manekinów prezesa jest grą na czas. Jak można wyobrazić rzeczową dyskusję na trybunie? A pisowskie trolle w Internecie wyłażą ze skóry, żeby zohydzić i zakrzyczeć strajk nauczycieli.
2019-04-24 09:02:04
Ojciec
Czy rząd PiS weźmie się w końcu za robotę i zapewni naszym dzieciom edukację? Jakie pensje biorą Morawiecki, Zalewska i Szydło?
2019-04-24 07:54:20
katastrofa
Pojawiła się przestrzeń do rozmów i porozumienia a politycy namówili broniarzy by strajkować nie rozmawiać. I to ma być godność?
2019-04-24 06:50:37
Mowiac krotko
Widac ze Broniarz & Company - boja sie "pacyfikacji" Stadionu i odwracaja jeszcze "Kota ogonem"... !!!
2019-04-24 01:27:05
Jest Wyjscie...
No to moze: niech Stolarze zrobia szybko... Kwadratowy Lub Owalny Stol !/!
2019-04-24 01:13:10
Ooo...j
Czego to Lewactwo jeszce nie Wy / PO-mysli...???
2019-04-24 01:06:49
bo
Schetyna nie pozwolił to nie wezmą udziału.Tylko co to ma do edukacji ?
2019-04-23 21:23:07
Rodzice
Jesteśmy zawiedzeni że nauczyciele nie chcą wziąć udziału w Okrągłym Stole. Idea Okrągłego Stołu ma dobrą tradycję w Polsce przezwycięzania podziałów i dochodzenia do konsensusu. Szkoda. Wszystko przez politykierów. Dobrze że są nauczyciele którzy myślą o maturzystach. Tyle że pewnie boją się pozwów rodziców o odszkodowania.ALe są tacy co mają etos nauczycielski w krwi. Szacun dla nich
2019-04-23 20:58:03
Negocjujcie nie żartujcie
Tu miało chodzić o godność a nie o kasę.
2019-04-23 20:23:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie