środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Uczniowie wspierają nauczycieli” przed pustym budynkiem szkoły

„Uczniowie wspierają nauczycieli” przed pustym budynkiem szkoły

„Uczniowie wspierają nauczycieli” przed pustym budynkiem szkoły
Data publikacji: 2019-04-08 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 3033 384732

"Uczniowie wspierają nauczycieli" i "Jesteśmy z wami – uczniowie" – to napisy, które pojawiły się przed jednym ze szczecińskich liceów. W poniedziałek rano (8 kwietnia) w szkole byli jedynie nauczyciele, biorący udział w strajku.

Przed drzwiami i przed schodami IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino pojawiły się napisy "Uczniowie wspierają nauczycieli" i "Jesteśmy z wami – uczniowie". Na budynku zawisła flaga jednego ze związków zawodowych, a na drzwiach informacja o strajku. W poniedziałek o godzinie 8 przed szkołą, w której uczy się kilkuset uczniów, nie było młodych ludzi poza jednym.

Nauczyciel historii i WOS w tamtejszym liceum Marek Matusiak powiedział, że przystąpił do protestu.

– Od dłuższego czasu można mieć wiele wątpliwości co do polityki obecnych władz oświatowych i na tle powszechnego rozdawnictwa w okresie przedwyborczym dla innych grup społecznych pomijanie nauczycieli jest po prostu irytujące. To uwłacza godności naszego zawodu i nie wygląda na poważne traktowanie naszej grupy zawodowej. Muszę powiedzieć jednak, że z bólem przystępuję do tego protestu, bo przez 21 lat nie musiałem takich sytuacji rozważać, ale w tej chwili poziom irytacji jest tak wielki, że z dużym problem w sercu człowiek się decyduje na takie czyny – dodał Matusiak. – Poczucie obowiązku, na którym zresztą władza próbuje ciągle grać, jest rzeczywiście wielkie wśród wielu koleżanek i kolegów i to jeszcze cięższym czynił dylemat, czy przystąpić do strajku, czy nie.

– Jesteśmy zdziwieni, a jednocześnie mile zaskoczeni, że widzimy takie napisy, takie gesty nas wspierające – powiedział z kolei nauczyciel języka polskiego Marcin Niedziółka. – Uważamy, że za dużo bałaganu panuje w oświacie i że jesteśmy nieadekwatnie wynagradzani do naszej pracy. Bałagan wokół oświaty za bardzo nas sfrustrował i myślimy, że już chyba nie ma innej drogi. Możliwości rozmów się wyczerpały i stoimy cały czas w miejscu.

Pytany o komentarz do zarzutów o uciążliwości strajku Niedziółka odpowiedział: "Jaką siłę, jaki wymiar będzie miał strajk i kto będzie z nami rozmawiał, kiedy strajk zrobimy w wakacje. Organizujemy ten strajk w momencie najgorętszym, ponieważ po prostu jest to czas nośny. My nie chcemy nikogo karać, nikt nie jest naszym zakładnikiem, ale to jest ten moment, w którym ten strajk może wreszcie przynieść jakieś efekty".

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Komentarze

Grudzień
Czy wiecie że prowdopodobni. Będziemy godzić doszły w sobotę i niedzielę,
2019-04-15 12:39:54
N
Czy wiecie Że prowdopodo nie będziemy hadzić do szkoły w sobotę i niedzielę,
2019-04-14 21:53:12
Grudzień
Ale nauczyciele szkodził uczniom bym strajkiem
2019-04-14 21:43:44
ada
popieram was strajkujcie, nie dajcie sie
2019-04-08 21:36:25
Popieram
Drodzy nauczyciele, jestem z Państwem, płace są rzeczywiście zbyt niskie w stosunku do wykonywanej pracy, ale prosze nie obarczać winą obecnego rządu, wynosząc przy okazjiPO ponad chmury. Waszą sprawą, drodzy nauczyciele nie interesował się poprzedni rząd, a gdyby nie "dawali" pieniędzy na inne cele (tak jak było za rządów POrażki), to pomysł strajkowania nie przyszedłby nikomu na myśl. Serdecznie pozdrawiam i wspieram strajk.
2019-04-08 21:28:02
uczniowie popierają
Jestem uczennicą liceum i chcę napisać, iż popieram strajk nauczycieli 100%. Mimo, iż może wydawać się niestosowne organizowanie strajku tuż przed egzaminami, teraz jedynie ma to sens. Myślę, że nikt nie zwrócił by uwagi na to, czego chcą nauczyciele w wakacje. Jednak teraz, rząd czuje presję i potrafi słuchać. Musi słuchać. Napisy pod szkołą to interwencja uczniów, którzy starają się zrozumieć. Pewnie dla niektórych oznacza to tylko "wolne" jednak wszyscy są świadomi, że zaległości będzie trzeba nadrobić, a nauczyciele na pewno pomogą nam nie mieć zaległości. Mimo strajku zagwarantują nam potrzebną wiedzę.
2019-04-08 21:27:20
jerzyk
Zgodnie z propozycją Rządu podwyżka dla nauczycieli w 2019 roku ma wynieść 15 %. Jeśli nauczyciel średnio zarabia 3500 zł, tzn. że otrzyma 525 zł !!! Czy to jest mało? Emeryci średnio otrzymali 70-80 zł. Znam firmę miejską, która dała swoim pracownikom podwyżkę średnio 140 zł. Zatem Nauczyciele, sami wyciągnijcie wnioski czy naprawdę Rząd Wam mało zaproponował ? Tylko żebyście nie przeholowali, bo struna może pęknąć.
2019-04-08 19:23:26
Pusta kasa
Nie ma pieniędzy dla nauczycieli, bo wszystko idzie na lalki polityków PiSu. Dla nich jest po 50 tys. miesięcznie. To wydrenowało kasę.
2019-04-08 18:21:19
kibic
od razu widać,że to nauczyciele napisali,a małolatom zapłacili za fotkę :) do pracy to zarobicie,a tak jaka praca taka płaca.komuna niby padła w co wątpie po ludziach w polityce to i karta nauczyciela i ich mentalność pozostała.
2019-04-08 16:53:06
Rodzice też popierją2
Którego rządu?
2019-04-08 16:48:36
Wkurzona
Nie popieram strajku, jak dla mnie nauczyciele niech się najpierw wezmą za naukę naszych dzieci a nie spychologia mnóstwo zadań domowych. Ktore zajmować powinny naszym dzieciom max godzinę a niejednoktrotnie zajmują 2-3h. Brak odpowiednio przekazanej wiedzy i ciągle ktytykowane naszych dzieci niestety ale nie będzie skutkowało chęcią nauki Nauczyciele nie potrafią uczyć niestety taka jest prawda to rodzice po skończonej własnej pracy muszą poświęcić czas jeszcze na pomoc w lekcjach i zająć się domem ale rodzice nie narzekają....
2019-04-08 16:19:01
TG
POWINNI STRAJKOWAĆ W WAKACJE, A NIE TERAZ.
2019-04-08 16:02:07
xdg
Kolejni bezkarni i nieodpowiedzialni. Kasa nade wszystko! Dlaczego nie strajkujecie w wakacje? Bo wtedy wolne? A że dzieciaki są w czarnej du.ie to was nie interesuje? Pedagodzy.... śmiechu warte!!!!!!
2019-04-08 15:54:58
Uczeń dziewiątki.
Dobrze, że strajkują. Chociaż mamy wolne od tej męczącej szkoły.
2019-04-08 15:17:34
Nie popieram strajk!
Zbliżają się wybory na jesień to wykorzystują sytuację!
2019-04-08 14:45:55
Rodzic
Popieram protest nauczycieli. Chcę, żeby moje dzieci były uczone przez kompetentnych i zaangażowanych pedagogów. Ciężko tego oczekiwać przy płacach poniżej płacy kasjera w markecie.
2019-04-08 14:37:02
obserwator
czyli siedzą dzień i noc w szkole i w świeta także!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo inaczej to dno o kompromitacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2019-04-08 14:26:52
Popieram nauczycieli sercem i dusza
Piekny gest uczniow
2019-04-08 14:25:39
Popieram strajk nauczycieli dusza i sercem
Popieram Panstwa calym swym sercem i dusza swa.Pislamisci chca zrobic z panstwa zwyrodnialcow i egoistow.Szczuja na nauczycieli zapominajac ze Nauczyciele to ludzie tacy sami jak oni, Pokazcie jednosc i gdzie ich macie, nie mowie o solidarnosci bo to slowo i ta organizacja jest jak CRZZ w PRL a pis to PZPR czyli swoi ukladaja sie ze swoimi.Funkcjonariusze pisi zastaraszaja. Nalezy dac odpor tym pislamistycznym finkcjonariuszom
2019-04-08 14:15:25
Rodzic
W ten sposób skończymy z bezpłatna edukacją, zacznie się we wrześniu, jak przyjdzie podwójny rocznik do szkół.
2019-04-08 14:06:06
korel
Nie, nie popieramy strajku! Daliście wyraz lekceważenia i arogancji wobec dzieci i rodziców! Chcecie więcej kasy i przestańcie wycierać sobie gęby dobrem dzieci!
2019-04-08 13:57:41
wspierają !
Wiadomo - laba i lać na te egzaminy . W parku już o 8:30 widziałem nastolatków obok sterty butelek . Kto te napisy wykonał ? A , ci , co uczyli pisać !
2019-04-08 13:53:50
smutne
Zwykły protest polityczny. Ktoś zagrał na frustracji nauczycieli, którzy byli niedoceniani przez poprzednie rządy, a teraz dali się wciągnąć w grę i być narzędziem do odzyskania władzy.
2019-04-08 13:46:36
Rodzice nie popierają
Mimo, że nie jest łatwo, wiemy, że egzaminy powinny się odbyć.
2019-04-08 13:25:38
Abc
Gdybym był uczniem, to też bym poierał strajkujących nauczycieli. Zagrzewałbym ich do nieustającej walki i apelował o rozszerzenie postulatów o wolne poniedziałki. Jako, że uczniem już nie jestem, to jestem zwolennikiem wprowadzenia bonu oświatowego. Znikną strajki, bo padną państwowe szkoły, a strajki nauczycieli odejdą do lamusa. Prywatne szkoły jakoś nie strajkują.
2019-04-08 13:24:51
To nie jest protest polityczny!!!
Nie popieram, Broniarz aktywny dzialacz kodu, po, nie powinien brac udzialu w negocjacjach.
2019-04-08 13:24:14
Rodzice też popierają
Mimo że nie jest łatwo, wiemy że wina leży po stronie rządu